Millionstøtte til miljøløft i OBOS-borettslag
OBOS har satt av 250 millioner kroner til miljøtiltak i over tusen OBOS-tilknyttede borettslag. For å bruke pengene, må borettslaget forhåndsvarsle og få godkjent planlagte tiltak.

OBOS har satt av 250 millioner kroner til miljøtiltak i over tusen OBOS-tilknyttede borettslag. For å bruke pengene, må borettslaget forhåndsvarsle og få godkjent planlagte tiltak.
Skjemaet fylles ut før tiltak iverksettes, og sendes til miljotiltak@obos.no.
Det omfattende miljøløftet ble vedtatt av generalforsamlingen i OBOS våren 2021. I løpet av en femårsperiode vil de OBOS-tilknyttede borettslagene få overført samlet 250 millioner kroner. Pengene fra ordningen kommer OBOS-medlemmer i nesten 100 000 boliger til gode.
Støtten er øremerket satsing på bomiljø-, klima- og miljøtiltak i OBOS-tilknyttede borettslag som blir forvaltet av OBOS. Ordinære drifts- og vedlikeholdstiltak kvalifiserer ikke for ordningen.
Borettslag og sameier som ikke er OBOS-tilknyttede borettslag, er ikke omfattet av ordningen.
Hvert tilknyttet borettslag har fått en egen miljøbankkonto i OBOS-banken. Pengene er sperret på denne kontoen inntil det planlagte tiltaket er gjennomført. Styret må forhåndsvarsle og få godkjent tiltak som ønskes igangsatt. Når tiltaket er gjennomført, blir pengene overført til borettslagets driftskonto. Overføring skjer normalt innen én måned etter at borettslaget har send kopi av betalte fakturaer til miljotiltak@obos.no.
Tilskuddsmidlene blir fordelt til de tilknyttede borettslagene basert på antall boliger i det enkelte borettslag 1. juli hvert år. Pengene vil bli overført til borettslagenes miljøkontoer innen utgangen av året. Nye OBOS-tilknyttede borettslag vil også få tilskuddsmidler innenfor den vedtatte rammen.
Det er ikke noe krav om at pengene skal benyttes i det året de tildeles. Det viktige er borettslaget finner gode miljøtiltak å benytte midlene til.
Borettslag kan gjerne gå sammen for gjennomføring av felles tiltak.
Borettslag som eventuelt sier opp forretningsføreravtalen med OBOS, beholder pengene som står på miljøkontoen når avtalen opphører, men det blir ikke tilført ytterligere midler. Borettslag som sier opp avtalen med OBOS vil ikke kunne ta ut pengene som står på konto før det foreligger dokumentasjon på at miljøtiltaket er gjennomført.
Eksempler på prosjekter kan være etablering av sykkelparkering, elbillading, lekeplasser, aktivitetsparker og oppgradering av uterom til gode møteplasser for beboerne. Andre tiltak kan være etterisolering eller energieffektiviserende tiltak som etablering av energibrønner og solcelleanlegg.
Det er ikke anledning til å benytte miljøtilskuddsmidler til jubileumsfeiring eller andre sosiale sammenkomster.