Hopp til innhold

Miniliga med stor moro

Hundrevis av barn og unge får sin første fotballopplevelse her: OBOS Miniliga er for mange inngangsbilletten til både fotballglede og følelsen av samhold på banen.

Barna som har deltatt på OBOS Miniliga feirer at de har fått pokal.

De små barneføttene tasser rundt på kunstgressmatta som trommestikker, ivrig jagende etter den flyktige lærkula.

Engasjementet til de unge spillerne er høyt, nesten like høyt som jubelropene når ballen endelig treffer nettmaskene.

– Det er gøy å score mål og vinne, oppsummerer Jenny (7).

Hun spiller på Fornebu FK sitt jenter-2018 lag, et av mange lag som deltar på dagens OBOS Miniliga. Turneringen er åpen for alle gutte- og jentelag i aldersklassen 6 til 7 år.

Sammen med lagvenninnene Liv og Novalie, har det blitt både seire og tap på Jenny og resten av jentene i Fornebu FK.

– Vi startet ikke så bra, men i de to siste kampene var vi veldig gode, forklarer Novalie.

Ikke at resultatene gjør så mye. Det viktigste er det sosiale, og ikke minst spillegleden.

– Det beste med å spille fotball er å ha ballen, utdyper hun og smiler.

Liv nikker, og skynder seg å legge til et lite personlig høydepunkt fra dagen:

– Jeg synes det gøyeste var at jeg scoret fire mål på en kamp!

Mer informasjon og påmelding til OBOS Miniliga

Novalie, Liv og Jenny holder rundt hverandre mens de går av banen.

Novalie, Liv og Jenny går fornøyde av banen etter en lang dag med lek, moro og ikke minst mange scorede mål.

Fotballglede for alle

Flere mål og feiringer blir det også i ukene som kommer. OBOS Miniliga er en turnering som arrangeres hyppig gjennom året, nesten hver helg i vår- og sommermånedene. Ulike klubber rundt omkring i landet veksler på ansvaret med å arrangere turneringen.

I dag var det Fornebu FK sin tur.

– Å arrangere dette her er helt magisk. Vi vil gjerne gjøre det lille ekstra slik at ungene husker det resten av livet, forteller Aksel Kristoffer Solvang, styreleder i Fornebu FK.

Han tror OBOS Miniliga i seg selv er noe uforglemmelig, fordi det ofte er første gang barna tar på seg en drakt og spiller kamp sammen med lagkameratene sine.

– Å få en sånn kamparena hvor du spiller mot andre klubber, og representerer hvor du er fra, det er jo stas. Det er noe med det å ta på seg drakta med nummeret sitt på ryggen for aller første gang.

Les også: Stavanger Stupe Clubs smidige stupere

Foto av barna som står ved OBOS-maskoten.

Et viktig tiltak

Og med drakta på ryggen og lærkulen mellom beina er det først og fremst utvikling og lek som står i fokus. For det blir plenty med ballberøringer for de som er på banen.

Formatet til OBOS Miniliga er spill med tre mot tre, slik at alle er involvert. I tillegg er det vant på sidene slik at ballen aldri forsvinner ut av spill. Hvert lag som er med får minimum fem kamper hver.

– Dette er en form for introduksjon til fotballen for de aller yngste. Så her er det først og fremst glede, lek og kameratskap som står sentralt, forteller Eddie Thomas, sponsorrådgiver i OBOS.

Han tilføyer at dette formatet og denne form for aktivitet er viktig for OBOS å støtte.

– Vi ønsker å støtte livet mellom husene, så det å arrengere Miniligaer hvor vi engasjerer de yngste fotballspillerne føler vi passer mantraet vårt som hånd i hanske.

Eddie oppfordrer lokale klubber til å være med og holde liv i Miniligaen, blant annet ved å stille som vert for kommende turneringer. Det styrker både lokalmiljøet og samholdet mellom klubbene, opplever han.

Les også: Union Bærum motvirker frafall i jentefotball

Portrett av Aksel Kristoffer Solvang, styreleder i Fornebu FK.

Styreleder i Fornebu FK, Aksel Kristoffer Solvang, syns OBOS Miniliga er stas.

Liv og Novalie følger med på en av kampene fra sidelinja.

Liv og Novalie følger ivrig med på kampen som spilles.

Aksel Kristoffer Solvang og ungene i Fornebu FK feirer.

Det kryr av både barn og voksne på Fornebu når OBOS Miniliga arrangeres i deres bakgård.

Minner for livet

Pågangen er nemlig stor, både i dag på Fornebu, og ellers når OBOS Miniliga arrangeres. Tilbudet er blitt utrolig populært, ofte med hundrevis av påmeldte lag. Både jente- og guttelag strømmer til for å delta.

Aksel Solvang tror det kommer av at stadig flere ser verdien av den viktige, første opplevelsen med organisert lagidrett.

– Det er en perfekt anledning til å bli kjent med følelsen av å være på et lag. Å både kunne vinne sammen og tape sammen, det tror jeg er ekstremt viktig at barna får kjenne på.

Han forteller at han selv husker sine første spark på ballen i organisert form, og hvor gøy han synes det var. Tiden er riktignok en ganske så annen nå, fortsetter Aksel, hvor barna blant annet har ferdig innøvde feiringer klare til når de scorer mål.

– Vi lever jo i en SoMe-alder. TV og medier er tett på, så heltene er enkle å kopiere.

Aksel tror dagens stjerner som barna ser opp til, husker dager som dette: Å for første gang spille fotballkamp med vennene sine.

– Det er en grunn til at de fant kjærligheten for fotballen, og det bygger på noe grunnleggende, å være sammen om å mestre noe. Jeg tror også barna kommer til å huske denne dagen resten av livet.

Les også: Smash, serve og samhold

  • Eilert Fredlund Bjander: Tekst
  • Hampus Lundgren: Foto
  • Hampus Lundgren: Video

Publisert:

Sist endret:

Relaterte artikler

  • Håndens kraft

    Opplevelser og kultur

    Andrea Westbye og Guro Michaelsen fører videre en kunnskap mange av oss har glemt.

  • Lommer med lykke

    Opplevelser og kultur

    – Jeg prøver å gi rom i livet for at uventede ting kan skje. Da kan jeg en gang imellom oppleve små gnist av lykke, sier Thorbjørn Harr.

  • Bjellas univers

    Opplevelser og kultur

    – Vi må sjå det store der vi er og alltid prøve å gjere ting rundt oss litt betre. Då kan vi få gode dagar, meiner Stein Torleif Bjella.