Hopp til innhold
Styrearbeid
  1. Forside
  2. Temasider
  3. Styrearbeid
  4. OBOS ønsker kontakt med unge og engasjerte styremedlemmer

OBOS ønsker kontakt med unge og engasjerte styremedlemmer

Målet er å fortelle historier som skal inspirere unge til å ta styreverv i borettslag og sameier.

Ung kvinne foran boligblokk

Snart starter jakten på nye styremedlemmer, og OBOS ønsker å skape mer engasjement blant de yngre i borettslag og sameier.

– Vi ønsker å fortelle historiene til yngre styremedlemmer for å inspirere andre unge til å delta i styrearbeid. Mangfold er bra, og de unge er underrepresentert, sier Øivind Aastorp, daglig leder i OBOS Eiendomsforvaltning.

Mangfold gir styrke

Over 80 prosent er eldre enn 44 år, viser OBOS-tall om sammensetningen i styrene.

– Vi vet at styrene som står sterkest er der alle generasjoner bidrar og mangfoldet står høyt. Målet bør være at styret gjenspeiler beboerne. Det er ikke enkelt når det bare er tre eller fem i et styre, men jeg tror det er mange unge som kan gjøre en verdifull innsats. Utfordringen er å få dem til å stille. Vi tror at gode eksempler kan motivere flere, sier Aastorp.

Les også: Ung styreleder tar grep i fire borettslag

Investering i framtiden

Det kan være mange årsaker til at det er vanskelig å rekruttere de yngre. Tidsklemma er en av dem. Usikkerhet om hva jobben innebærer, er en annen. Dermed kan det være smart å gi en god innføring i hva vervet innebærer. Man kan trekke fram at styrearbeid er bra å ha på CV-en, og at man gjennom styrearbeidet har muligheten til å bedre bomiljøet og øke verdien på egen boliginvestering.

– Vi er stolte av alle dere som gjør en innsats og utgjør en forskjell i nabolaget deres, men vi vet at tid er en knapp ressurs for mange. Derfor jobber OBOS med digitale kundeløsninger og praktisk bistand som gjør styrearbeidet enklere og mer effektivt. Målet er at du skal bruke minst mulig tid på det administrative, og mest mulig på å skape et godt bomiljø, sier Aastorp.

Han oppfordrer unge, engasjerte styremedlemmer til å ta kontakt, eventuelt å sende tips hvis du har noen å anbefale.

– Målet er å formidle historier som kan inspirere andre. Da kan det bli enklere å rekruttere yngre krefter til styrene i framtiden, sier Aastorp.

Foto av Øivind Aastorp

Øivind Aastorp, daglig leder i OBOS Eiendomsforvaltning.

Publisert:

Sist endret:

Relaterte artikler

  • Foto av Øystein Nohr, regionleder i OBOS Prosjekt

    Vedlikehold av fritidsboliger – disse tegnene bør du se etter

    Styrearbeid

    Fjellhytta gir mange både minner og pauser fra hverdagen, men har styret oversikt over vedlikeholdsbehovet? Disse tegnene kan gi et godt utgangspunkt for å vurdere tilstanden.‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍

  • Foto av Espen Strand som er nestleder i styret i Ellipsen borettslag

    Gode råd til gjennomføringen av årsmøtet

    Styrearbeid

    Under en time, null konflikter og fornøyde beboere. Hva er hemmeligheten?

  • Foto av Kristina Bennin

    Slik finner dere nye styremedlemmer i tide

    Styrearbeid

    Gode styremedlemmer kommer sjelden av seg selv. Ved å starte tidlig og jobbe systematisk kan dere øke sjansen for å finne engasjerte kandidater som ønsker å bidra til fellesskapet.