Hopp til innhold
Næringseiendom
  1. Forside
  2. Temasider
  3. Næringseiendom
  4. Energigigant «forelsket seg» i Oslo K: – Vi vurderte 30–40 ulike lokaler

Energigigant «forelsket seg» i Oslo K: – Vi vurderte 30–40 ulike lokaler

Schneider Electric var på jakt etter et hovedkontor å være stolt av. Svaret fant de i Kværnerbyen.

Oslo K i Kværnerbyen

Oslo K

– Når jeg kommer til Oslo med flytoget, setter jeg meg alltid sånn at jeg får perfekt utsyn til logoen på kontorbygningen. Da kjenner jeg på stolthet og glede, sier Jens Ellevang, eiendoms- og driftsdirektør for Schneider Electric.

Ellevang har ansvar for kontorene i Norden og Baltikum. Vi møter ham utenfor det mange mener er selskapets «flotteste og mest presentable kontor» i hele Norden: Oslo K i Kværnerbyen.

Schneider Electric er et internasjonalt teknologiselskap som jobber med å gjøre energiteknologi smartere og mer bærekraftig – i alt fra industri og bygg til hjem. Globalt har de 160.000 ansatte, og litt over 400 av dem jobber i Norge.

– Best valuta for pengene

Etter et tiår på samme lokasjon i Oslo, var selskapet på utkikk etter nye kontorlokaler. De hyret inn søkemegler og startet en grundig prosess, der mange ulike lokasjoner og bygninger ble sett på.

– Vi vurderte til sammen 30–40 ulike lokaler og besøkte ti av dem. Oslo K skilte seg ut tidlig i prosessen, og vi fikk en god følelse her, sier Ellevang.

Til tross for den gode følelsen tok de ingen snarveier. Søkeprosessen ble utført på en grundig måte. Først ble ti kandidater skrellet ned til tre, som alle ble vurdert nøye. Til slutt falt valget på OBOS Eiendom og Oslo K i Kværnerbyen.

– Oslo K var det beste alternativet for oss. Det ga oss best valuta for pengene, sier Ellevang – og lister opp punktene som ble utslagsgivende:

  • Beliggenheten: Kort vei til sentrum, hoteller og kollektivtransport – samtidig som det er lett tilgjengelig med bil. Kværnerbyen er levende bydel med mange beboere, kontorer og det man trenger av butikker, restauranter og servicetilbud.
  • Selve kontorbygget: Moderne, lyst og energieffektivt, i tråd med det Schneider Electric jobber med.
  • Fleksible kontorlokaler: Muligheten til å samle alle på én etasje og forme lokalene etter egne behov.
  • Gårdeieren: En profesjonell og løsningsorientert partner i OBOS Eiendom.

Beliggenheten i Kværnerbyen, med kort vei til både Oslo sentrum og E6, er perfekt for et selskap som Schneider Electric.

– Folk som jobber for og med oss, kommer både med bil og kollektivtrafikk. Kværnerbyen er den perfekte kombinasjonen av å være sentralt og samtidig tilgjengelig med bil. Kollektivforbindelsene til sentrum er gode, og det er mange overnattingssteder i nærheten for kolleger og samarbeidspartnere som kommer langveisfra, sier han.

– Perfekt for oss

Jakten på nye kontorlokaler handlet om mer enn å finne et nytt bygg der de ansatte kunne jobbe. Det nye kontorbygget skulle også være et symbol på hva Schneider Electric står for. Som et globalt selskap stilles det også høye krav til energieffektivitet, der Oslo K scorer særdeles høyt. Bygget er miljøsertifisert som BREEAM Excellent og har energiklasse A.

– Oslo K er moderne, sentralt og energieffektivt. Det passer perfekt med hvem vi er, sier Ellevang.

De ansatte i Schneider Electric flyttet inn i oktober 2025. Selve innflyttingen har ifølge Ellevang gått veldig bra. Lokalene sto klare til avtalt tid, og det har vært få feil og mangler.

– OBOS skal ha ros for gjennomføringen. I et prosjekt som dette vil det alltid dukke opp ting underveis, men vi opplevde god oppfølging og at det ble håndtert på en ryddig måte, sier han.

– Folk trives godt

En av løsningene Schneider Electric er særlig fornøyd med, er at hele organisasjonen er samlet på én etasje. Det har gjort det enklere å møtes på tvers av avdelinger i løpet av arbeidsdagen.

– Når man sitter fordelt på flere etasjer, er det en tendens til at folk blir værende i sin egen etasje. Derfor var det viktig for oss å samle oss på én etasje. Når man sitter på ett plan, er det mye lettere å skape kontakt på tvers. Du møter flere i løpet av dagen, og det skjer mer naturlig. Det gir en bedre flyt i hverdagen, sier Ellevang.

Inneklimaet i bygget har han også fått gode tilbakemeldinger om. Generelt har det vært få klager.

– Det er ikke uvanlig med en god del klager når man flytter inn i et nytt bygg, men det har det vært lite av. Folk ser ut til å trives godt her, sier Ellevang.

Han ser opp på bygget bak seg:

– Vi føler oss hjemme. Det er et sted vi er stolte av å holde til, og bygget gjenspeiler hvem vi som et moderne selskap ønsker å være.

  • Fredrik Saltbones: Tekst
  • Fredrik Saltbones: Foto

Publisert:

Sist endret:

Relaterte artikler

  • Haakon Tveters vei 88 på Oppsal består av kjøpesenter, helsetjenester, barnehage og nye boliger.

    Sirkulær suksess på Oppsal

    Næringseiendom

    Et utdatert kontorbygg fra 60-tallet har fått en ny og moderne funksjon – og blitt ett av OBOS Eiendoms mest ambisiøse gjenbruksprosjekter.

  • Foto av fasaden til Smeltedigelen 1.

    Lei kontorlokaler med historisk sus

    Næringseiendom

    Smeltedigelen 1 i Kværnerbyen gir muligheter for å leie moderne kontorlokaler nært Oslo sentrum – uten at det går på bekostning av pris.

  • Foto av inngangspartiet til Oppsal Senter tatt fra utsiden.

    – Endelig spirer og gror det på Oppsal Senter

    Næringseiendom

    Det siste året har butikkåpningene kommet som perler på en snor på Oppsal. Nå åpner snart dørene for enda et etterspurt tilbud.