Hopp til innhold
Styrearbeid
  1. Forside
  2. Temasider
  3. Styrearbeid
  4. Tips til håndtering av småutgifter i boligselskapet

Tips til håndtering av småutgifter i boligselskapet

Styremedlemmer har ofte behov for å kjøpe småting til fellesskapet. Det finnes enkle måter å håndtere det på.

Illustrasjon av styremedlemmer i miniatyrformat. De står på penger, dokumenter og nøkler som er større enn dem selv.

Hvis for eksempel styremedlemmer må kjøpe inn nye nøkler, redskaper til dugnaden eller bevertning på styremøtet, skal ikke kostnaden bæres av den enkelte, men av boligselskapet.

– For å håndtere det på best mulig måte, bør styrene unngå løsninger som medfører administrasjon og økte kostnader for boligselskapet, sier Aleksander Svinddal Gripstad, fagansvarlig i OBOS.

Det gjelder for eksempel at styret oppretter et bankkort som er knyttet til en bankkonto som boligselskapet eier. Dette krever at styret følger opp innsending og innføring av kvitteringer.

– Dette er ekstraarbeid for både styret og OBOS som må sikre ryddig dokumentasjon og korrekt regnskap. I tillegg kan det også føre til utsettelser i årsoppgjøret og det kan bety at årsmøtet ikke kan holdes som planlagt, sier Gripstad.

Les også: Så mye får styreleder og -medlemmer betalt

Utlegg

– OBOS utlegg er en enkel og effektiv måte å få refundert utlegget på. Når beløpet ikke er stort, er det kanskje heller ikke så ubeleilig å legge ut, sier Gripstad.

Gå til utlegg.obos.no, og følg veiledningen du får opp. Her kan du legge til kontonummer, ta bilde av kvitteringen og sende utlegget til godkjenning til styret i boligselskapet. Styret får deretter en melding på telefonen sin, og kan ved hjelp av få tastetrykk sende utlegget til refusjon helt kostnads- og administrasjonsfritt for boligselskapet.

Bedriftskonto

Mange butikker tilbyr bedriftskonto med eget kort. På den måten kan styret enkelt handle i butikk ved å dra kortet, og butikken sender fakturaen til boligselskapet. I dette tilfellet blir fakturaen betalt av styret som en ordinær faktura i fakturasystemet, uten behov for ekstra arbeid.

Publisert:

Sist endret:

Relaterte artikler

  • Dette skal bli en video

    Unge tar plass i styrene

    Styrearbeid

    Astrid (23), Nora Kristine (26) og Iben (26) viser at unge kan ta ansvar og skape et godt bomiljø, og opplever at styrevervene både gir personlig utvikling og sterkere fellesskap.

  • Tre personer går bortover en snølagt gangvei

    1094 nye boliger: Slik har de jobbet for å skape et godt nabolag

    Styrearbeid

    Skårerbyen i Lørenskog har gått fra å være en enorm byggeplass til å bli et levende nabolag. Mye takket være godt samarbeid mellom Selvaag Bolig, OBOS Eiendomsforvaltning avd. Nybygg og en engasjert styreleder.

  • Fire personer sitter rundt et møtebord og har et møte. To av dem ser mot kamera, og en bærbar PC står på bordet mellom dem.

    Slik lykkes du med digitale årsmøter

    Styrearbeid

    Styret kan velge å gjennomføre årsmøtet digitalt, men innenfor klare rammer. Her forklarer vi hvilke regler som gjelder, og når digital møteform er et godt valg.