Slik lykkes du som styreleder
Morten Tjeldflåt (58) har vært styreleder i ett år. Han deler sine erfaringer, og grep som kan gjør styrearbeidet lettere.

Kom i gang
– Hvordan gikk du løs på rollen som ny styreleder?
– Det første vi gjorde var å ha et møte med det forrige styret. Deretter bestemte vi prioriteringen for det neste styreåret, og fordelte roller og ansvar.
Jeg har erfart at en styreleder må evne å delegere. Alternativt blir du sittende med alt selv, og det er ikke bra. Vi er fire i styret, og det er høy kompetanse.
Da Morten Tjeldflåt ble nominert som styremedlem i boligsameiet Grasholmbryggå i Stavanger i fjor, takket han ja. Kort tid etter endte han opp som styreleder.
Han har aldri drevet med styrearbeid i et boligsameie, men har erfaring fra idrettslag og et nystartet firma.
– Jeg synes det er det fineste boligsameiet i Stavanger, men det er mye som skal driftes og vedlikeholdes.
Etterlengtet vedlikeholdsplan
– Hvilke oppgaver var sentrale den første tiden?
– Vi bestilte vask av bygningene, som lenge hadde vært etterspurt av beboerne. Dessuten jobbet vi for å skaffe en helhetlig vedlikeholdsplan. Det har vært snakket om dette i mange år, men det er ikke blitt gjort.
Styret hentet inn tilbud fra tre firmaer, og etter noen måneder var planen klar.
– Det var ikke så vanskelig. Nå har vi en helt annen oversikt over vedlikehold for de neste 25 årene.

– Tok ikke vervet for pengene
Alt i alt er han fornøyd med det første året.
– Jeg synes det har gått bra. De første ukene var det mye jobb, men deretter har jeg kanskje brukt to-tre timer per uke. Og hvis styret trenger hjelp, får vi rådgiveren til å peke oss i riktig retning.
Rollen innebærer også noe mer enn rene styreoppgaver:
– Iblant er jeg både vaktmester og klagemur for beboerne, men det går greit. Du kan trygt si at jeg ikke tok vervet på grunn av pengene, men fordi jeg har lyst til å påvirke utviklingen av sameiet. Målet er at det skal bli like fint som da det var nytt.
Les også: Nominer et godt bomiljøtiltak til Årets initiativ, og vinn 10.000 kroner fra OBOS-banken
Kurs for nye og erfarne styremedlemmer
OBOS arrangerer kurs i styrearbeid for både for nybegynnere og erfarne. Rådgiver Sven-Robby Dierkes, som leder mange av kursene i OBOS, er imponert over arbeidet i Grasholmbryggå.
Det høres ut som Tjeldflåt og resten av styret har gjort en god og grundig innsats. Det er en viktig del av styrearbeidet å skaffe oversikt over leverandøravtaler og vedlikeholdsbehov.
Dette lurer styrene ofte på
Dierkes opplever at spørsmålene varierer, men noen temaer går igjen.
– En gjenganger er om de må offentliggjøre styreprotokollene. Mitt svar er nei, det bør man ikke gjøre av personvernhensyn. Men en beboer har rett til innsyn hvis saken angår vedkommende.
Les også: 10 tips til deg som ny styreleder

Viktigheten av god kommunikasjon
Han peker også på ett område mange styrer kan bli bedre på:
– Jeg tror kommunikasjonen med beboerne kan forbedres. Fordel ansvarsområdene og avklar hvem som skal besvare hva.
– Hvis man ikke har et umiddelbart svar, kan man skrive at henvendelsen er mottatt og at man kommer tilbake.
Digitale verktøy kan også hjelpe.
Som alltid anbefaler vi å bruke Vibbo aktivt. Det bidrar til at styret får færre direktehenvendelser. Husk at de som ikke har akseptert digital kommunikasjon må få den samme informasjonen.
Et annet tiltak kan være å åpne opp for dialog, som for eksempel å holde «åpent styrerom» noen ganger i året, slik at folk kan komme innom.
Les også: God økonomi starter med riktig sparing



Populære kurs og tilbud
Kurs om styrearbeid arrangeres både før og etter sommeren. Kursansvarlig Laila Grymyr forteller at dette er blant de mest etterspurte kursene i kompetanseprogrammet til OBOS.
– Det skal ikke være skummelt å sitte i et styre. Husk at du har et støtteapparat i OBOS. Benytt rådgiver hvis du trenger hjelp og råd. Delta på kurs og webinar hvis du ønsker å lære mer.
Blant de mest populære kursene er styrearbeid for både nybegynnere og erfarne, og HMS-kurs.
I tillegg finnes det gratis webinarer om verktøy som Styrerommet og Vibbo.
– Kunnskap om disse verktøyene gjør styrehverdagen enklere. I tillegg har vi et populært seminar på høsten som kalles Styre & stell. Det arrangeres i alle regioner. Tidlig påmelding gir lavere pris, tipser Grymyr.


