Fra boligdrøm til drømmebolig
Mange synes det er vanskelig å komme inn på boligmarkedet. Ragnhild og Mikkel hadde en tydelig plan som skulle vise seg å lønne seg.

I en splitter ny fireromsleilighet på Ulven treffer vi kjærestene Ragnhild Roness (32) og Mikkel Tretterud (31).
Med litt oppsparte midler og foreldrene som medeiere, kjøpte Mikkel den 90 kvadratmeter store hjørneleiligheten for 4,9 millioner i 2018. Ingen typisk leilighet for førstegangskjøpere, men Mikkel hadde en plan som skulle vise seg å være smart.
Boligverdien steg med 1 million kroner før jeg hadde satt foten min i leiligheten. Nå har jeg fått taksert leiligheten til 7 millioner.
Som OBOS-medlem hadde Mikkel forkjøpsrett og valgte en stor leilighet med tre soverom.
– Det faktum at boligen er praktisk og har en god planløsning gjorde at jeg kunne leie ut to av soverommene til kompisene mine. Det gjorde det enklere og rimeligere for alle, forteller han.
– Jeg fikk inn litt ekstra penger for å betjene lånet og kompisene mine fikk større plass for pengene. Så her var det kollektiv i noen år før jeg traff Ragnhild, sier han og smiler.

Mikkel anbefaler å se på ulike prospekter og ta en tur til området for å se på de ulike boligprosjektene. – Mange av stedene er mye nærmere sentrum enn du tror.

I tillegg til sin fireromsleilighet, har Ragnhild og Mikkel boder i kjelleren og tilgang til en fin bakgård og stor felles takterrasse.

– Byggestøyen er stort sett på dagtid når vi likevel er på jobb, ellers er det jo bare å lukke vinduene som for øvrig er veldig bra, forteller paret.
Investering for framtiden
Ragnhild bodde i en liten OBOS-leilighet på Rødtvet i et par år, og fikk også være med på prisveksten. Hun solgte leiligheten med god fortjeneste, og hadde med seg en god slant da hun flyttet inn i Mikkels leilighet. Hun betalte ned fellesgjelden på i Mikkels leilighet og sammen kjøpte de ut foreldrene hans. Nå eier de leiligheten sammen.
– At valget falt på Ulven, var tilfeldig, forteller Mikkel.
– Jeg kikket på forskjellige prospekter og tok en tur for å se på området. Ulven var først og fremst mye mer sentralt enn jeg trodde. Løren er bare noen minutter i gangavstand og det tar kun ni minutter med T-banen til Jernbanetorget. Det er allerede veldig fint her, og det skal bli enda bedre i framtiden.
Ragnhild er enig.
– Ulven er et område med et hyggelig bomiljø, og det er mye fokus på beboernes trivsel. Vi har et nabolagshus som vi kan leie til fest, prepperom for ski og sykkel, treningsrom og tilgang til en stor takterrasse. Jeg liker dessuten planene og tankene utbyggerne har for framtiden. Det bygges restauranter og butikker, og dette gir oss flere grunner til å bli i området.

– Ulven er et område med et hyggelig bomiljø, og det er mye fokus på beboernes trivsel, forteller Ragnhild Roness og Mikkel Tretterud.
God investering i nytt nabolag
– Jeg er helt enig, både i at OBOS-medlemskapet er gull og at det viktigste steget på boligreisen er å komme seg inn på boligmarkedet, sier Ingunn Randa.
Hun er konserndirektør i Boligutvikling Storby i OBOS og hun ser at de tradisjonelle boligreisene ofte starter i det små.
– De fleste boligreiser starter med en ettroms- eller toromsleilighet, så kjøper man seg kanskje en litt større bolig når man får en partner, og en familieleilighet, et rekkehus eller en enebolig når man får familie og barn.
– Vi vet at mange unge sliter med å komme seg inn på boligmarkedet i pressområder, og vi ser nå at mange starter boligreisen sin i områder som er under utbygging, forteller Ingunn.
Ulven, Løren, Frysja og Vollebekk er typiske transformasjonsområder. Disse tidligere industriområdene er nå i ferd med å bli boligområder med grønne lunger og hyggelige nabolag. Det å komme tidlig inn i et nytt område, kan vise seg å være en god investering, mener Ingunn Randa.
Vi ser at boliger i områder som for eksempel Løren, har blitt kjempepopulære og økt i verdi.
Forteller konserndirektøren.

Ingunn Randa, konserndirektør i Boligutvikling storby i OBOS.
Tenk langsiktig
– Om det er mye byggestøy? Byggestøyen er stort sett på dagtid når vi likevel er på jobb, ellers er det jo bare å lukke vinduene som for øvrig er veldig bra! De har doble glass og det er utrolig effektivt mot støy, sier Ragnhild og lukker igjen vinduet for å demonstrere.
– Hva er deres beste tips til de som skal inn på boligmarkedet?
– Det ser ikke ut som at boligmarkedet blir bedre, dessverre, så hvis du vil bo i Oslo så er det fornuftig å tenke langsiktig for å realisere boligdrømmen. Mitt beste tips er å kjøpe bolig så tidlig du klarer, gjerne før byggestart, så får du bli med på prisveksten, sier Ragnhild.
Mikkel anbefaler å se på prospekter og ta en tur til området for å se på de ulike boligprosjektene.
– Mange av stedene er mye nærmere sentrum enn du tror, og når du ser området med egne øyne får du også et inntrykk av hvordan det blir i framtiden. Også må du jo bli OBOS-medlem. Det koster 200 kroner i året og er en verdifull investering, sier Mikkel.
– Det er takket være medlemskapet at vi har denne leiligheten, og den er stor nok til at vi slipper å flytte dersom vi blir flere i familien, sier Ragnhild.
– Her kan vi bo.

– Jeg liker planene og tankene utbyggerne har for framtiden. Det bygges restauranter og butikker, og dette gir oss flere grunner til å bli i området, sier Ragnhild Roness.


